کامپوزیت دندان

امروزه کامپوزیت دندان به عنوان روشی نوین و پرطرفدار جهت مرتب کردن دندان ها ،  ترمیم دندان ، رفع لکه های دندانی و نهایتا درمان های زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی از طریق قرارگیری کامپوزیت بر روی دندان ها می توان اقدام به رفع عیوب دندان ها نموده و لبخندی جذاب تر و زیباتر به چهره بخشید.

لازم به ذکر است که بکارگیری کامپوزیت های دندانی به رغم ماندگاری و دوام بالایی که دارند منجر به سهولت درمان های زیبایی دندان شده اند و همچنین هزینه ها و مدت زمان درمان را نیز کاهش داده اند.

 

کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان ، در حقیقت ترکیبی از نوعی ماده زمینه ای موسوم به ماتریکس رزینی است که حالتی خمیر مانند دارد و توسط تابش نور بر روی دندان قرار داده می شود.

به طور کلی ، ماده  کامپوزیت با درجات مختلفی از ضریب شکست نوری ، پولیش پذیری و استحکام ساخته می شود.

توجه داشته باشید که هر کامپوزیتی صرفا به دلیل برخورداری از استحکام و رنگ سفید قابل بکارگیری در امور زیبایی دندان نمی باشد ، چرا که علاوه بر موارد یاد شده می بایست قابلیت ترمیم پذیری لایه به لایه را دارا باشد و در عین بهره مندی از قابلیت پولیش و استحکام بالا ، جلوه ای طبیعی و درخشان داشته باشد.

این ماده خمیر مانند پس از انجام معاینات لازم ، توسط دندانپزشک و بدون نیاز به آماده سازی در لابراتوار از طریق متدی با حساسیت بالا و بر اساس رنگ دندان بیمار بر روی دندان وی قرار داده می شود.

سپس این ماده خمیری ، با تابش نوری با طول موج معین و مخصوص ، محکم و سفت می شود و پس از پولیش به فرم و بافت طبیعی دندان شبیه می شود.

کاربردهای کامپوزیت دندان

امروزه کامپوزیت های دندانی در دندانپزشکی کاربرد وسیعی یافته اند. از جمله کاربردهای رایج کامپوزیت های دندانی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • بازسازی دندان هایی که دچار شکستگی شده اند.
  • پرکردن دندان های جلویی فک
  • پر کردن فضای خالی بین دندان ها
  • پرکردن دندان هایی که به شکلی گسترده تخریب شده اند.
  • اصلاح و بازسازی ترک های دندان
  • اصلاح بد فرمی و بد رنگی دندان ها
  • اصلاح بی نظمی ها و بهم ریختگی های شدید دندانی

 

کامپوزیت دندان

 

درد بعد از کامپوزیت دندان

افراد بعد از انجام کامپوزیت ممکن است به مدت چند روز یا حتی چند هفته دچار حساسیت شوند و با توجه به نوع ، میزان و موقعیت ترمیم با درجات مختلفی از درد مواجه شوند.

به این صورت که ممکن است درد دندان آن ها به صورت کلی باشد یا اینکه در نیمی از فکی که کامپوزیت در آن انجام شده درد را به صورت منتشر شده احساس کنند.

گاهی اوقات نیز پس از کامپوزیت ، افراد در دندان های خود نسبت به سرما و گرما دچار حساسیت می شوند یا در برخی موارد در حین جویدن احساس درد خواهند داشت.

در خاتمه بیان این نکته مهم بسیار حائز اهمیت است که حساسیت و دردهای ناشی از کامپوزیت ، کاملا طبیعی بوده و عموما پس از چند روز به طور کامل مرتفع می شوند ، اما چنانچه دردها تداوم یابند یا تشدید گردند به گونه ای که تحمل آن برای بیمار غیرممکن گردد حتما باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنند تا ایشان نسبت به رفع مشکل اقدام نمایند.

درباره dreblaghian

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram